• امروز جمعه بیست و چهارم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

اعلام زمان ثبت‌نام و نحوه برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم در استان فارس

اعلام زمان ثبت‌نام و نحوه برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم در استان فارس

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس از اعلام فراخوان و شیوه‌نامه ثبت‌نام چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن اوقاف در سال جاری خبر داد و از نخبگان قرآنی استان جهت ثبت‌نام در این رقابت‌ها دعوت به‌عمل آورد.

 پنج شنبه 2 اردیبهشت 1400   105  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت الاسلام سیدعباس موسوی، مدیر‌كل اوقاف و امور خیریه فارس، از اعلام فراخوان و شیوه‌نامه ثبت‌نام چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن اوقاف در سال جاری خبر داد و گفت: این مسابقات در دو بخش بانوان و آقایان در رده‌های سنی بالای ۱۸ سال برگزار خواهد شد.

وی ضمن دعوت از نخبگان قرآنی فارس جهت ثبت‌نام در این رقابت‌ها، افزود: این مسابقات در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ ۵، ۱۰، ۲۰ جزء و كل قرآن كریم، تفسیر عمومی قرآن، همسرایی و همخوانی قرآن كریم، اذعان و دعاخوانی برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام موسوی در عین حال این نكته را یادآور شد: رشته‌های همسرایی و همخوانی قرآن و اذان تنها ویژه آقایان است و تنها رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل و حفظ كل آقایان و رشته حفظ كل بانوان دارای مرحله بین‌المللی است مابقی رشته‌ها در مراحل شهرستانی، استانی، نیمه نهایی و ملی برگزار می‌شود البته رشته‌های حفظ ۵ و ۱۰ جزء در دو بخش بانوان و آقایان تنها در مراحل شهرستانی و استانی و رشته‌های دعاخوانی و همسرایی و همخوانی قرآن هم در دو مرحله استانی ملی برگزار می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با یادآوری اینكه مرحله بین‌المللی رشته قرائت ترتیل در سال جاری به‌صورت آزمایشی و در بخش آقایان برگزار خواهد شد، گفت: مراحل استانی رشته‌های همسرایی و همخوانی قرآن و دعاخوانی هم به‌صورت ضبط و ارسال آثار به‌دو صورت متمركز در مركز امور قرآنی اوقاف داوری و راه‌یافتگان به مراحل بعدی مشخص می‌شوند.

 وی با بیان اینكه ثبت‌نام در این مسابقات تنها از طریق سایت و توسط شخص متقاضی انجام می‌شود، گفت: برای گسترش آشنایی با تفسیر عمومی قرآن تمام شركت‌كنندگان می‌توانند به‌صورت همزمان در این رشته هم ثبت‌نام كنند. ضمن اینكه شركت‌كنندگان رشته همسرایی و همخوانی قرآن هم می‌توانند در یكی از رشته‌های انفرادی در مسابقات شركت كنند.

موسوی با تأكید بر اینكه شركت‌كنندگان تنها در مسابقات یک شهرستان می‌توانند شركت كنند، گفت: تعیین سهمیه حضور نمایندگان هر شهرستان در مرحله استانی در تمام رشته‌ها بر اساس تصمیم ستاد برگزاری مسابقات استان و با تأیید مركز امور قرآنی سازمان اوقاف انجام می‌شود.

مدیرکل اوقاف فارس، زمان تشكیل ستاد مسابقات در استان را اول اردیبهشت‌ماه سال جاری در تمام شهرستان‌های استان، زمان اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام را بازه زمانی ۱۳ اردیبهشت تا ۱۳ خردادماه اعلام كرد و گفت: همچنین مرحله شهرستانی و استانی این دوره از مسابقات در بازه زمانی اول تیر تا ۳۱ شهریورماه یعنی فصل تابستان خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط شیوع كرونا، بیان کرد: در صورتی كه امكان برگزاری مسابقات حضوری باشد، مسابقات مرحله شهرستان و استانی به‌صورت حضوری خواهد بود در غیراین صورت به‌صورت ویدئو كنفرانس انجام می‌شود.

موسوی همچنین زمان برگزاری مرحله نیمه نهایی را بازه زمانی ۲۴ مهرماه تا ۸ آبان‌ماه اعلام كرد كه به‌صورت غیرحضوری و ویدئوكنفرانسی برگزار خواهد شد و ادامه داد: مرحله ملی این دوره از مسابقات هم در بازه زمانی ۲۰ آذر تا سوم دی‌ماه سال جاری و با توجه به ضوابط اعلام شده از سوی سازمان اوقاف و شرایط شیوع كرونا اعلام شده است.

مدیرکل اوقاف فارس همچنین گفت: مرحله شهرستانی رشته تفسیر عمومی قرآن به‌صورت همزمان كشوری در تاریخ ۱۳ مردادماه سال جاری و به‌صورت آنلاین و مرحله استانی آن هم در تاریخ ۱۱ مهرماه برگزار خواهد شد كه اگر امكان حضور داشت این مرحله به‌صورت حضوری و در غیر این صورت در مرحله اول آزمون كتبی به‌صورت سیستمی و در مرحله دوم از میان منتخبین آزمون كتبی، آزمون شفاهی به عمل خواهد آمد.

وی با بیان اینكه زمان مرحله ملی این رشته هم بازه زمانی ۲۰ آذر تا سوم دی‌ماه سال جاری اعلام شده است،‌ اضافه کرد: در صورت امكان این مسابقه به‌صورت كتبی حضوری در مركز استان برگزار می‌شود و در غیر این صورت در مرحله اول آزمون كتبی به‌صورت سیستمی و در مرحله دوم از بین منتخبین آزمون كتبی، آزمون شفاهی برگزار می‌شود.

موسوی با بیان اینكه مسابقات مرحله شهرستانی به‌صورت تجمیع در چند شهرستان برگزار خواهد شد، در خصوص حد نصاب‌ها نیز گفت: در رشته‌های قرائت تحقیق، ترتیل و اذان كسب حداقل ۷۵ درصد جمع كل امتیازات برای حضور در مرحله استانی الزامی است و همچنین در رشته‌های حفظ قرآن هم كسب حداقل ۸۰ درصد نمره صحت حفظ و ۷۵ درصد نمره صحت قرائت برای حضور در مرحله استانی ضروری است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان اینكه تعداد اعضای گروه همسرایی و همخوانی قرآن هم ۴ تا ۶ نفر باید باشد، اظهار کرد: اعضای گروه‌های راه یافته به مرحله ملی باید همان افرادی باشند كه در مرحله استانی اجرا كرده‌اند و گروه‌ها هم حق اجرای آثار اجرا شده توسط خود یا دیگر گروه‌ها در مراحل استانی و ملی سه دوره اخیر را ندارند.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار