• امروز پنج شنبه ششم آذر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

وضعيت معیشت طلاب را دریابیم / لزوم حمایت از بقاع متبركه و مساجد تاریخی

وضعيت معیشت طلاب را دریابیم / لزوم حمایت از بقاع متبركه و مساجد تاریخی

استاندار فارس یكی از قشرهایی كه در شرایط كنونی به لحاظ معشیتی دچار آسیب شد‌ه‌اند را طلاب و روحانیان عنوان كرد و از اداره‌كل اوقاف خواست تا در این زمینه اگر امكان دارد از محل موقوفات با نیت مرتبط به این قشر رسیدگی كند.

 پنج شنبه 1 آبان 1399   15  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف استان فارس، عنایت‌الله رحیمی،‌ استاندار فارس امروز، ۳۰ مهرماه در دیدار با مدیران و معاونان اداره‌كل اوقاف استان كه به‌مناسبت فرا رسیدن دهه وقف برگزار شد، گفت: سنت حسنه وقف ثمرات بسیار خوبی در كشورمان داشته است و روز به روز هم شكوفاتر می‌شود.

وی با بیان اینكه ایجاد اندیشه بسیار نیكوی وقف در اثر تبلیغ مبلغان دینی جای خود را در كشور و استان باز كرده است، افزود: به نظر می‌رسد تقویت این مبلغان یك امر ضروری است، به ویژه در ایام فعلی كه جامعه دچار یكسری التهاب و مسائل مختلف شده است  و بعضاً تشكیك‌هایی هم در زمینه اعتقادات صورت می‌گیرد.

رحیمی ادامه داد: مبلغان در این زمینه تلاش كنند تا دین را درونی كنند تا اینكه در قالب اعطای امتیاز باشد و این كار بسیار تأثیرگذار است؛ زیرا متأسفانه وقتی كه دین به‌صورت رسمی ورود پیدا می‌كند به علت امتیازاتی كه شاید با نیت خیر هم به دین‌داران اعطا می‌شود، اما می‌بینیم كه ریا جای خود را به اصل می‌دهد و آن مفهوم و اعتقاد اصلی رنگ می‌بازد. طبیعتاً كسانی كه مبلغ دین هستند می‌توانند برای دین‌دار بودن مردم كمك كنند كه بحمد الهی تاكنون این‌گونه بوده است.

استاندار فارس همچنین به وضعیت معیشت طلاب و روحانیان به‌خصوص در شرایط كنونی اشاره كرد و گفت:‌ متأسفانه این قشر به لحاظ معیشتی بسیار آسیب دیده‌اند و نیاز است كه به آن‌ها كمك و رسیدگی شود لذا اگر امكانی وجود دارد تا از محل موقوفات مرتبط به آنان رسیدگی بیشتری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موقوفات درمانی شیراز اشاره كرد و گفت: در بحث وقف در حوزه درمان در شیراز بسیار كار شده است و اكنون اهمیت این موضوع بیشتر مشخص می‌شود زیرا جامعه كنونی با یك مشكل بزرگ و اپیدمی كرونا مواجه شده است لذا باید اهتمام ویژه‌ای به موقوفات درمانی شود تا هم این مراكز سرپا نگه داشته و هم آن‌‌ها را چه در بعد فیزیكی، چه نیروی انسانی و چه تجهیزات توسعه دهیم.

رحیمی ادامه داد: اگر بخواهیم بیمارستان موقوفه نمازی مانند گذشته یك برند برای شیراز و استان فارس باقی بماند راهی جز حفظ و تقویت سرمایه نیروی انسانی و تجهیزات و محیط فیزیكی آن نداریم لذا برای این موضوع حتماً برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود تا حداقل از درآمدهای خود بیمارستان برای آن هزینه شود.

استاندار فارس با اشاره به دیگر فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اوقاف طی سال‌های اخیر گفت: سرمایه‌گذاری در بحث شركت‌های دانش‌بنیان از سوی اوقاف اقدام بسیار خوبی است و این موضوع در آینده می‌تواند به‌عنوان یك برند برای شیراز و فارس مطرح شود با توجه به اینكه استان فارس هم قطب علمی هم قطب پزشكی است و هم اینكه واقفان زیادی دارد و قطعاً چنین فعالیت‌هایی اثرگذار است.

وی از اداره‌كل اوقاف فارس خوست تا املاك موقوفه‌ای كه در شیراز و شهرستان‌ها دارند و راكد مانده‌اند را با توجه به پتانسیل‌های هر منطقه به سمت مولد كردن سوق دهند و سپس ادامه داد: در این زمینه نیز از هیچ كمكی دریغ نخواهیم كرد.

رحیمی همچنین بر اهمیت رسیدگی به اماكن مذهبی نظیر بقاع متبركه تأكید كرد و گفت: قطعاً جذب افراد به دین در جاهایی كه كشش معنوی بالایی دارند راحت‌تر انجام می‌شود چنانچه مشاهده می‌كنیم برخی از بقاع متبركه گیرایی معنوی بالایی دارند و انسان در آنجا منقلب می‌شود و نمونه آن را حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) مشاهده می‌كنیم لذا سایر بقاع متبركه نیاز به سرمایه‌گذاری و هزینه‌هایی دارد كه باید انجام شود البته می‌توان از ظرفیت خیران در این زمینه استفاده كرد اما ممكن است خیری نداند كه چگونه می‌تواند كمك كند به‌عنوان مثال یك معدن‌كار می‌تواند با اهدای سنگ در این كار كمك كند.  

استاندار فارس لزوم توجه به مساجد تاریخی را نیز یادآور شد و گفت: مساجد با سابقه بالا در شیراز و شهرستان‌ها داریم كه هویت فرهنگی ما هستند و اكثر آن‌ها زیرمجموعه اوقاف محسوب می‌شود و برای این‌ها تلاشی شود تا احیا شده و سرپا نگه‌ داشته شوند‌البته دولت هم در قالب میراث فرهنگی و كمك از مجموعه اعتبارات استانی تلاش می‌كند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار