• امروز سه شنبه ششم آبان 1399 

اخبار سازمان اوقاف

دفاع مقدس برای ما سراسر نعمت و ارزش است

دفاع مقدس برای ما سراسر نعمت و ارزش است

پای صحبت های رزمنده طلبه ای که در نوجوانی و با وجود سن کم به جبهه های حق علیه باطل و دفاع مقدس شتافت.

 چهارشنبه 2 مهر 1399   39  0      

حجت الاسلام سید عباس موسوی که هم اکنون به عنوان مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس مشغول به خدمت است برای نخستین بار در سال ۶۲ و در حالی که فقط ۱۳ سال داشت برای اعزام به جبهه در سپاه شیراز نام نویسی کرد.
در آن زمان که به افراد کم سن و سال اجازه ورود به صحنه مبارزه را نمی دادند؛ موسوی بالاخره موفق شد با پافشاری و اصرار فروان و پس از گذراندن آموزش های نظامی اولیه عازم جبهه های جنگ و مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور شود. به همین جهت در جبهه او را جوان خطاب می‌کردند. او خود می گوید برای اینکه دشمن از حضور این نوجوانان نتواند بهره برداری منفی کند به وی و هم سن و سالانش در آن دوران اجازه نمی دادند که در جبهه عکس بگیرند.
موسوی طی سال‌های ۶۲ تا ۶۷ و در دوران طلبگی چندین نوبت مختلف در جنگ تحمیلی حضور یافت و از جمله در عملیات بیت المقدس2 و عملیات والفجر8 شرکت داشت. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگویی صمیمی است که به بهانه این روزها و هفته دفاع مقدس انجام شد؛
 
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و درود می فرستم به ارواح طیبه و تابناک شهداء ۸ سال دفاع مقدس و همچنین امام شهداء و گرامی میداریم یاد و خاطره شهدا و رزمندگان اسلام.

اگر نگاهی به گذشته و حال خود افکنیم باید بگویم دفاع مقدس در حقیقت برای ما یک نعمت بود و اگرچه در جنگ ۸ ساله عملاً متحمل خسارات فراوانی شدیم اما در حقیقت معنویت هایی فرزندان ایران به دست آوردند و تجربیاتی در این جنگ حاصل شد که اگر آنها نبود و این تجربیات به دست نیامده بود امروز و در شرایط فعلی با این تحریم‌ها نمی توانستیم خودمان را برای جهانیان اثبات کنیم. در دوران هشت سال دفاع مقدس برکاتی وجود داشت؛ فرزندان ایران اسلامی، رزمندگان با خلوص نیت که داشتند با روحیه عالی و معنوی توانستند بر دشمن پیروز شوند. "بسیاری از رزمندگان نیمه های شب از خواب بر می خواستند و پوتین و کفشهای دیگر رزمندگان را واکس می زدند و تمیز می کردند." این حکایت آشنا نمونه کوچکی است از ایثارگری ها رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی که بارها شنیده ایم. در جبهه غرب حدود چهار ماه در منطقه‌ای به نام گرده رش در شرق سلیمانیه عراق که از لحاظ نظامی یک منطقه پدافندی بود حضور داشتیم. موقعیت دشمن در جبهه غرب مانند جبهه جنوب نبود. در جبهه جنوب دشمن تقریباً در یک موقعیت کاملا مشخص به سر می برد و در برابر رزمندگان قرار داشت اما با توجه به ویژگی های جغرافیایی جبهه غرب که منطقه به صورت تپه ماهور و درخت بود و در این نواحی خاکریز وجود نداشت؛ موقیت و جایگاه دشمن ثابت نبود. بنابراین در این شرایط نیاز به پست و نگهبانی دائم بود و دقت و توجه بسیاری می طلبید. به خاطر دارم یک شب که در این منطقه پدافندی حضور داشتیم یکی از برادران رزمنده که می بایست نگهبانی می دادند به دلیل خستگی خوابشان برده بود و فراموش کرده بود که باید برای نگهبانی در نقطه مورد نظر حاضر می شد. اما با این حال دوست رزمنده‌ای که در پست نگهبانی قرار داشت هیچ گونه شکایتی نکرد و با اخلاص تمام حاضر شد چهار ساعت اضافه و تا صبح بیدار بماند و به جای آن رزمنده نگهبانی بدهد. خوب ببینید این نمونه ها فراوان است؛ تاریخ هیچگاه این رشادت‌ها، ایثارگری‌های و بزرگ منشی های رزمندگان و جوانان ایران را فراموش نمی کند. این رشادت ها و ایثارگری ها که امروز به یک درس معنوی می ماند برای همیشه در تاریخ جاودانه شده است. رزمندگان درس های خوبی از دفاع مقدس گرفتند، یک روحیه و توان معنوی در جبهه‌ها پرورش دادند. هشت سال دفاع مقدس در واقع برای ما نه یک درس و تجربه که یک دانشگاه بزرگ بود. همیشه می توانیم با مراجعه و تامل در آن برای امروز و آینده کشور فروغی درخشان برگیریم.
فراموش نکنیم زمانی در جنگ تحمیلی به ویژه در اواخر دوران جنگ در محدودیت شدید به سر می بردیم حتی سیم خاردار، فشنگ و گلوله نبود و بیشتر کشورهای ابرقدرت جهان با توطئه و دسیسه چینی در برابر مبارزه و مقاومت مردم شریف ایران ایستاده بودند. تسلیحاتی به دست برادران رزمنده ما نمی رسید. خوب به یاد دارم در جبهه غرب حدود ۱۰ فروند هواپیمای جنگنده دشمن به مواضع ما حمله کرد درحالیکه ما برای دفاع در مقابل این یورش فقط یک توپ اورلیکن داشتیم و تنها با این یک توپ ضدهوایی هر از چند دقیقه‌ای می‌توانستیم به سمت هواپیماهای دشمن یک شلیک انجام دهیم. اما امروز به حمدالله بعد از جنگ تحمیلی فزندان این مرز و بوم توانستند در مباحث زیربنایی مهندسی و فناوری وارد شوند و در تمام دنیا حرف برای گفتن داریم؛ در بحث ساخت موشک و تسلیحات مهم نظامی خودکفا شده‌ایم و این به خاطر همان مشکلاتی بود که در جنگ به ما تحمیل شده بود. امروز از نظر نظامی در خاورمیانه حرف اول را می زنیم. بسیاری از کشورهای ابرقدرت و عضو ناتو واقعا از جمهوری اسلامی ایران هراس دارند و حساب می برند که این اولا به دلیل اعتقادات و مبانی فکری و عقیدتی مردم ماست و بعد از آن قدرت نظامی که با دستان توانمند جوانان ما و به دنبال تجربیات هشت سال دفاع مقدس به دست آمده است. در حقیقت دشمن امروز از این دارایی های معنوی و نظامی ما دچار آشفتگی شده است. بنابراین هر چه بیشتر به دوران جنگ تحمیلی دقت کنیم متوجه می‌شویم که مبارزه ما در دوران دفاع مقدس واقعاً برای ما یک نعمت بود همان طور که حضرت زینب(س) با همه مصیبت ها و سختی هایی که در کربلا دیدند در برابر این حادثه و فاجعه عظیم فرمودند: "ما رایت الا جمیلا" امروز ما هم می‌گوییم غیر از زیبایی، نیکی، ایثار، تجربه، درس معنویت و روحیه جهادی چیز دیگری نبود. دفاع مقدس برای ما سراسر نعمت و ارزش است.
البته نباید فراموش کنیم که شرایط امروز با آن دوران بسیار متفاوت و دیگرگون شده است. زمانی به صورت فیزیکی در برابر دشمن ایستاده بودیم با تسلیحات نظامی اما امروز بحث جنگ نرم است و دشمن با یک هجوم وسیع تر آمده است به خانه های ما و در خانه های ما نفوذ کرده است. آن روز در خط مقدم در برابر دشمن ایستاده بودیم و نمی گذاشتیم به خانه‌های ما وارد شود و نمی توانست، اما امروز متاسفانه دشمن با ابزارهای نرم وارد خانه های ما شده. کودکان و فرزندان ما را نشانه گرفته و تحت تاثیر خود قرار می دهد. خانواده هایی که از لحاظ هوشیاری و ذکاوت به اندازه کافی در فکر نبودند در این میان دچار خسارت هایی شده اند. دشمن با این رویکرد جدید خود جامعه را هم ملتهب ساخته است. بنابراین امروز مسئولیت ما به مراتب سخت تر و بیشتر از گذشته است. همانطور که در دوران صدر اسلام و در وقایع تاریخ اسلام می خوانیم؛ در یکی از نبرد‌ها و غزوات که حضرت رسول حضور داشتند و پس از آن نبرد پیامبر فرمود یک جهاد بسیار بزرگتر و کبیر تری داریم و آن جهاد مبارزه با نفس است. امروز و در شرایط کنونی جامعه ما نیز که پس از دوران دفاع مقدس قرار داریم در تمامی حوزه های اقتصادی اجتماعی سیاسی باید کاملاً هشیار باشیم تا بتوانیم در مقابل دشمن که می خواهد به خانه‌های ما رخنه کند و اندیشه و اعتقادات مردم را نشانه رود بایستیم.
مسئولین هم امروز باید با همان روحیه و توانی که رزمندگان در دوران دفاع مقدس مبارزه می کردند خدمت کنند یعنی با یک روحیه جهادی. اگر با این دیدگاه کار و تلاش داشته باشند و پشتیبان نظام و رهبری باشند و به جهت خدمت به مردم حرکت کنند؛ مسلما جوانان امروز که دوران انقلاب و جنگ را ندیده و درک نکرده اند بهتر به مسئولین اعتماد می کنند و با الگو قرار دادن ایثارگری های دوران دفاع مقدس در جهت پیشرفت کشور تلاش می کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار