• امروز چهارشنبه بیستم فروردین 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

ساعت اداره

کانال سروش

نرم افزار خدمات غیر حضوری سازمان اوقاف

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اقدامات اوقاف فارس برای پیشگیری از شیوع كرونا و كمك به نیازمندان

اقدامات اوقاف فارس برای پیشگیری از شیوع كرونا و كمك به نیازمندان

در شرایط شیوع كرونا و در آستانه فرا رسیدن سال نو، اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس یكسری اقداماتی به‌منظور حفظ سلامت مردم و كمك به نیازمندان در این شرایط كرده است.

 سه شنبه 5 فروردین 1399   19  0      

به گزارش روابط عمومی اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی، مدیركل اوقاف و امور خیریه فارس ضمن تبریك فرا رسیدن سال نو و همچنین تسلیت سالروز شهادت هفتمین امام شیعیان جهان، امام موسی كاظم(ع) به تشریح اقدامات انجام شده این اداره‌كل به‌منظور جلوگیری از شیوع كرونا و همچنین دستگیری از نیازمندان پیش از فرا رسیدن سال نو پرداخت.
وی افزود: در روزهای نخست اسفندماه سال 98 با توجه به شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌های کشور و لزوم انجام موارد و نکات احتیاطی جهت پیشگیری و جلوگیری از گسترش این ویروس در استان و همچنین به‌منظور حفظ سلامت هموطنان دستور العمل و شیوه‌نامه بهداشتی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز تهیه شده است، به تمامی اماکن مذهبی ابلاغ شد.
موسوی اظهار كرد: همچنین تعطیلی زائرسراهای بقاع متبرکه، برگزاری مراسم‌های مذهبی و مناسبتی تا اطلاع ثانوی در سطح بقاع متبرکه و اماکن مذهبی لغو شدند.
مدیركل اوقاف فارس با بیان اینكه گندزدایی و ضدعفونی کردن بقاع متبرکه شاخص در آن برهه از زمانی در دستور کار قرار گرفت، گفت: ممنوعیت طبخ و توزیع غذا و نذورات در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، اطلاع‌رسانی در خصوص نکات بهداشتی و نصب علائم هشداردهنده و احتیاط به جهت پیشگیری در سطح اماکن مذهبی نیز انجام شد.

تعطیلی زیباترین مسجد فارس در گام نخست
وی همچنین گفت: به جهت جایگاه خاص مسجد تاریخی نصیر الملک و حضور گردشگران مختلف از جمله گردشگران خارجی بازدید از این مسجد نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.
مدیركل اوقاف فارس تأكید كرد: در آن برهه زمانی به تمام اماكن مذهبی استان نیز یكسری موارد ابلاغ شد از جمله ضدعفونی كردن کف و کلیه سطوح اماکن مذهبی با مواد ضدعفونی‌کننده مانند محلول‌های وایتکس، جمع‌آوری کلیه مهرهای نماز و کتب ادعیه، تیه بروشور، تراکت و توزیع بین کلیه مساجد، بقاع و اماکن متبرکه و نصب بنر با پیام‌های پیشگیری از بیماری کرونا،‌ نصب علائم هشداردهنده، رعایت نکات بهداشتی و نحوه شست‌وشوی صحیح دست در نقاط مختلف اماکن به ویژه در محل سرویس‌های بهداشتی.

لغو مراسم پنج‌شنبه آخر سال و مراسم تحویل سال نو در بقاع متبركه
موسوی اظهار كرد:‌ در گام بعد، به‌منظور جلوگیری از تجمعات برگزاری مراسم‌های پنجشنبه آخر سال و آیین‌های نمادین غبارروبی و عطرافشانی بقاع متبرکه در تمامی آستان‌های مقدس امامزادگان فارس لغو شد و اعلام كردیم كه در این روز امکان حضور زائر در بسیاری از بقاع متبرکه وجود ندارد و محدودیت تردد صرفاً در برخی بقاع شاخص استان فارس وجود دارد.
مدیركل اوقاف فارس ادامه داد: در گام بعد  روزهای انتهایی سال 98 و با توجه به تعطیلی حرم‌های مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) شیراز تصمیم بر این شد تا تمام بقاع متبركه استان فارس تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.
وی با بیان اینكه این قانون در تمام بقاع متبركه شیراز و شهرستان‌های استان اجرا شد، افزود: البته بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نكات لازم برای پیشگیری از شیوع كرونا در بقاع متبركه تأكید شد.

تداوم ضدعفونی‌ كردن بقاع متبركه و معابر اطراف آن
موسوی با تأكید بر اینكه ضدعفونی تمام اماكن مذهبی اعم از حسینیه‌ها، مساجد و بقاع متبركه همچنان ادامه دارد، گفت: با وجودی كه بقاع متبركه تعطیل شده‌اند اما كار ضدعفونی حرم‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.
مدیركل اوقاف و امور خیریه فارس ادامه داد: خادمان حرم‌های مطهر امامزادگان فارس هر شب ضمن ضدعفونی بقاع متبركه، معابر و خیابان‌های منتهی به حرم‌ها را ضدعفونی می‌كنند.
وی اظهار كرد: علاوه بر این‌ها در روزهای پایانی سال 98 اعلام كردیم كه مراسم تحویل سال نو و آغاز بهار در سال 99 به دلیل پیشگیری از شیوع كرونا در بقاع متبركه استان فارس برگزار نمی‌شوند زیرا برگزاری این مراسم مستلزم حضور مردم و ازدحام جمعیت در حرم‌های مطهر است که این مسئله در شرایط فعلی کشور و شیوع ویروس کرونا می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت عموم هم‌وطنان عزیز باشد.

كمك موقوفات فارس به حوزه سلامت
موسوی با تصریح اینكه در گام‌های بعدی موقوفات استان برای مقابله با ویروس كرونا به میدان آمدند، گفت: یكسری حمایت‌ها از مدافعان سلامت از محل موقوفات فارس انجام می‌شود.
مدیركل اوقاف فارس افزود: به نیت دفع بلا و سلامتی بیماران و کادر درمان بیمارستان‌های علی اصغر(ع) و چمران شیراز (مراكز نگه‌داری بیماران كرونا) از شب جمعه آخرین هفته سال 98 و به‌مدت سه شب جمعه به‌عنوان شب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع) شام تبرکی از محل موقوفه معزالوزاره برای بیماران و کادر درمان این دو بیمارستان تأمین می‌شود.
وی اضافه كرد:‌ علاوه بر این‌ها با همکاری موقوفه میرزا فتحعلی‌خان صاحب‌دیوان و با اعتبار یکصد میلیون تومان بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و محلول ضدعفونی‌کننده ویژه خانوارها و اقشار کم درآمد شهرشیراز تهیه و توزیع می‌شود.

تولید و توزیع رایگان ماسك و محلول‌های ضدعفونی‌كننده در حرم علی‌بن حمزه(ع)
موسوی گفت: همچنین به‌همت گروه جهادی حرم مطهر علی‌بن حمزه(ع) شیراز و با استفاده از دانش و توان علمی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان محلول ضدعفونی و ماسک در این كارگاه این حرم مطهر تولید می‌شود كه به‌صورت روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار ماسك توسط این كارگاه تولید و به‌صورت رایگان در میان مردم توزیع شده است.
مدیركل اوقاف فارس با بیان اینكه در این كارگاه ۲۵۰۰ لیتر محلول ضدعفونی ویژه گندزدایی معابر شهری و سطوح تهیه شده است، گفت:‌ همچنین در این كارگاه ۵۰۰ لیتر محلول ضدعفونی کننده دست تولید شده براساس فناوری نانو و ذرات نانونقره تولید و توزیع شده است.

اجرای «آستان مهربانی» توسط 11 مركز افق امامزادگان فارس
وی در ادامه به فعالیت‌های دیگر این اداره‌كل برای كمك به نیازمندان اشاره كرد و گفت: در آستانه فرا رسیدن سال 99 پیوست اجتماعی طرح آرامش بهاری با عنوان «آستان مهربانی» به‌همت مراكز افق 11 امامزاده شاخص فارس اجرا شد.
موسوی با بیان اینكه این طرح به‌منظور تهیه و اهدای مایحتاج شب عید نیازمندان اطراف بقاع متبركه استان اجرا شد، به تشریح اقدامات انجام شده در این طرح در سطح استان پرداخت و گفت: در طی اجرای این طرح تاكنون ۲ هزار و ۲۶۰ بسته حمایتی سبد ارزاق شامل برنج، روغن، ماکارونی، پروتئین سویا، رب گوجه، تن ماهی، کنسرو لوبیا، چای خشک، عسل؛ یك هزار و ۷۵۶ بسته بهداشتی شامل محلول ضدعفونی‌کننده، دستکش، ماسک، مایع سفیدکننده، مایع دستشویی؛ ۳۱۰ مورد کفش و ۳۵۷ مورد البسه برای نیازمندان تهیه شده است.
مدیركل اوقاف فارس بیان كرد: تمامی این موارد با اعتبار یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل موقوفات استان به‌ویژه موقوفه معزالوزاره و موقوفه میرزا فتحعلی‌خان صاحب‌دیوان، موقوفه حاج خلیل زالی، موقوفات نواحی ۱ و ۲ شیراز، مشارکت‌های مردمی و کمک‌های خیرین و نذورات مردمی بقاع متبرکه تأمین شده است.
وی ادامه داد: واحدهای مشارکت کننده در این طرح بقاع متبرکه اماکن متبرکه و مذهبی شیراز شامل امامزاده سیدمحمد(ع) دهپیاله، امامزاده سیدصادق(ع) مهدی‌آباد، امامزاده سیدمحمد(ع) پدونک، امامزاده سیدمحمد(ع) صغاد، سیدعلاءالدین حسین(ع)، شاهداعی الی‌الله، سیدتاج‌الدین غریب(ع)، علی بن حمزه(ع) و در شهرستان‌ها امامزاده پیرمراد(ع) استهبان، امامزادگان احمد و جعفر(ع) بهمن آباده، امامزاده شهید(ع) فراشبند، بقاع متبرکه بی بی حور و بی بی نور فیروزآباد هستند.
مدیركل اوقاف فارس در پایان ضمن درخواست از هم‌استانی‌ها برای رعایت توصیه‌های بهداشتی و اهمیت ماندن در خانه در شرایط كنونی،‌ گفت: ان‌شاءالله پس از کنترل بیماری کووید۱۹ و بازگشت کشور به شرایط عادی امکان زیارت حضوری و نزدیک برای همه دلدادگان و عاشقان اهل بیت(ع) فراهم خواهد بود و مردم می‌توانند در کمال آرامش و سلامتی به زیارت حرم‌های مطهر امامزادگان مشرف شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار