• امروز شنبه دهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

در صورت بهتر شدن شرایط، در تعطیلی مطلق بقاع متبركه تجدید نظر می‌شود

در صورت بهتر شدن شرایط، در تعطیلی مطلق بقاع متبركه تجدید نظر می‌شود

رئیس كمیته سلامت معنوی ستاد مقابله با كرونا در فارس با اشاره به تعطیل شدن بقاع متبركه به دلیل پیشگیری از شیوع كرونا و عواطف پاكی كه نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در جامعه وجود دارد، گفت: ‌ممكن است بعد از مدتی كه شرایط بهتر شد، در تعطیلی مطلق بقاع متبركه تجدید نظر شود.

 سه شنبه 5 فروردین 1399   46  0      


به گزارش روابط عمومی اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا محمودی، رئیس كمیته سلامت معنوی ستاد مقابله با كرونا در استان فارس با اشاره به تعطیل شدن بقاع متبركه به دلیل پیشگیری از شیوع كرونا گفت: قطعاً عواطف پاك نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در جامعه ما بسیار زیاد است و می‌توانیم از این عواطف برای معنویت درمانی استفاده كنیم.
وی افزود: البته این روزها متأسفانه شاهد برخی از افراط ها هستیم و افرادی كه واقعاً از نظر معرفت و آگاهی از معارف و آموزه‌های اهل بیت(ع) در سطح بسیار پایینی هستند، در مقابل حرم‌های امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) تجمع كرده و خسارت‌هایی به درب‌های این حرم‌ها زده‌اند كه مسلماً چنین اقداماتی كاملاً مردود هستند.
محمودی بیان كرد: ‌ممكن است بعد از مدتی كه شرایط بهتر شد، در تعطیلی مطلق بقاع متبركه تجدید نظر شود اما در حال حاضر افكار عمومی جامعه باید به این سطح از آگاهی برسند كه برای مقابله با شیوع كرونا باید از تجمع در چنین مراكزی پرهیز شود البته ما در همین احوال هم به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) متوسل می‌شویم و بسیار خوشبخت هستیم كه دین اسلام،‌ هیچ‌گاه در تقابل با علم نبوده بلكه همواره مشوق علم در تمام گرایش‌ها از جمله علوم تجربی و پزشكی است.
رئیس كمیته سلامت معنوی ستاد مقابله با كرونا در استان فارس یادآور شد: اكنون و در شرایط كنونی بحث تجمع یكی از فاكتورهای مهم شیوع كرونا است و قطعاً با آن آگاهی كه مردم به مرور زمان پیدا می‌كنند، ممكن است شرایط بهتر شود و بتوان فرصتی برای زائران بقاع متبركه ایجاد كرد.

استفاده بهینه از موقوفات در شرایط موجود
وی در ادامه با اشاره به اقداماتی كه اوقاف فارس در بحث سلامت معنوی در ایام شیوع كرونا انجام داده است، از جمله اطعام حسینی بیماران كرونایی در بیمارستان‌ها گفت:‌ این كار بسیار خوب است اما اوقاف یكسری موقوفات عام دارد كه می‌تواند از این موقوفات عام استفاده كند و آن خلأها و كاستی‌های مالی و غیرمالی كه ممكن است برای مداوای بیماران كرونایی وجود دارد، را برطرف كند. مثلاً ممكن است بعد از بستری بیماران كرونایی نیاز به اماكنی باشد كه دوران نقاهت بیماران در آنجا گذرانده شود و اوقاف می‌تواند چنین مكان‌هایی را در اختیار قرار دهد و از این طریق هم به سلامت و درمان جامعه كمك كند.
محمودی همچنین به اهمیت مراقبت‌های معنوی در ایام شیوع كرونا اشاره كرد و گفت: اكنون در این شرایط كه شیوع ویروس كرونا تمام اقشار جامعه را تهدید می‌كند، می‌توانیم فضای فرهنگی و روانی مثبت با هم‌افزایی نیروها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی كه در جامعه است ایجاد كرده و این تهدید را تبدیل به یك فرصت عمومی كنیم.
رئیس كمیته سلامت معنوی ستاد مقابله با كرونا در فارس ادامه داد: در بحث مراقبت‌های معنوی می‌توانیم اقداماتی برای افرادی كه تحت تأثیر استرس‌های بیش از اندازه كه سازمان بهداشت جهانی هم آن‌ها را معرفی كرده است، انجام دهیم تا استرس آن‌ها را به حداقل برسانیم زیرا این استرس‌ها موجب كاهش ضریب ایمنی افراد شده و موجب گرفتار شدن به ویروس كرونا می‌شود كه البته این مراقبت‌ها هم برای قبل و پیشگیری از بیماری كروناست و هم بعد از ابتلا به آن.
وی اضافه كرد: قطعاً افرادی كه دوره‌های این نوع مراقبت‌ها را دیده‌اند و از طرف دانشگاه علوم پزشكی مورد تأیید قرار می‌گیرند، می‌توانند بر بالین بیمارانی كه از بیمارستان مرخص شده‌اند  یا قبل از اینكه نیاز به حضور در بیمارستان داشته باشند، حاضر شوند و موجبات آرامش این افراد را فراهم كنند.
محمودی به ارائه پیشنهادهایی برای مراقبت‌های معنوی پرداخت و گفت: در این ایام و شرایط باید به تبلیغ و نشر تلاوت قرآن در این ایام بپردازیم؛ چنانچه امروز در رسانه‌های داخلی و خارجی مشاهده می‌كنیم تمام كشورهایی كه گرفتار كرونا شده‌اند تلاش می‌كنند تا به وسیله اعتقادات مذهبی در محیط های خانوادگی و اجتماعی آرامش ایجاد كنند كه در این زمینه نقش صدا و سیما یك نقش بی‌بدیل است.
رئیس كمیته سلامت معنوی ستاد مقابله با كرونا در استان فارس گفت: فضای مجازی از دیگر فضاهایی است كه باید به‌صورت بهینه در این ایام از آن استفاده كنیم. البته بسیاری از افرادی كه دل در گرو ایران و اسلام دارند، دارند در این فضاها به صورت اختصاصی فعالیت ویژه می‌كنند ولی با وحدت رویه این افراد و گروه‌ها می‌توانیم از ظرفیت فضای مجازی برای اعتلای ارزش‌ها بهره جوییم و از تشتت آرای غیرضرور پرهیز كرده و به اموری كه اولویت دارند بپردازیم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران فارس همچنین گفت: در شرایط فعلی برخی از كشورها نسبت به ملیت و شریعت خود حساسیت دارند و از این ابزارها به‌عنوان یكی از اهرم‌های موفق برای تجدید روحیه استفاده می‌كنند.

چه استفاده‌ای از مساجد در این شرایط كنیم
وی با اشاره به تعطیلی مساجد در این شرایط گفت: در حال حاضر از مساجدی كه در آن‌ها فعلاً نمازهای جماعت به دلیل جلوگیری از شیوع كرونا، برپا نمی‌شود، می‌توانیم استفاده كنیم و میزهای مشاوره یك یا دو نفره با حضور اساتید دانشگاه علوم پزشكی شیراز و یا روان‌شناسان و اساتید علوم تربیتی دانشگاه شیراز در آن‌ها راه‌اندازی كنیم.
محمودی تأكید كرد: همچنین باید آرای مردم در رسانه ملی منعكس شود زیرا آرای مردم در این شرایط بسیار می‌تواند گره‌گشا باشد. در مجموع ما جامعه فرهیخته‌ای داریم كه در این شرایط هم برای عرض تشكر به كادر پزشكی جانانه حضور پیدا می‌كنند و هم برای كمك به كادر درمان به‌منظور جلوگیری از شیوع كرونا همه كاری انجام می‌دهند. قطعاً این شناخت‌ها و معرفت‌افزایی موجب آرامش جامعه می‌شوند و بر عكس آن اگر مردم این شناخت‌ها و معرفت‌ها را نداشته باشند، استرس و اضطراب در جامعه تشدید می‌یابد. امیدواریم ستاد مدیریت بحران مسائل فرهنگی و روانی بتواند با هم‌افزایی با دستگاه‌های مختلف استان فارس خدمتگزاری موفقی در این عرصه داشته باشد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار