• امروز جمعه بیست و هشتم شهریور 1399 

اخبار سازمان اوقاف

اولویت سرمایه‌گذاری در موقوفات فارس، توجه به جهش تولید خواهد بود / اجرای 40 پروژه در سال 99

اولویت سرمایه‌گذاری در موقوفات فارس، توجه به جهش تولید خواهد بود / اجرای 40 پروژه در سال 99

مدیركل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری تأكید كرد: تلاش می‌كنیم تا عمده فعالیت‌های خود را در بخش اداره و سرمایه‌گذاری موقوفات به سمت تولید هدایت كنیم تا بتوانیم در این زمینه نقشی ایفا كنیم.

 دوشنبه 4 فروردین 1399   58  0      

به گزارش روابط عمومی اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی، مدیركل اوقاف و امور خیریه فارس شامگاه یكشنبه، 4 فروردین‌ماه در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌های این اداره‌كل در سال 99 پرداخت و گفت: از آنجا كه سال جاری به نام «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، تلاش می‌كنیم تا عمده فعالیت‌های خود را در بخش اداره و سرمایه‌گذاری موقوفات به سمت تولید هدایت كنیم تا بتوانیم در این زمینه نقشی ایفا كنیم.
وی افزود: در سال 99 حدود 40 پروژه را در حوزه‌های مختلف پزشكی، كشاورزی، دامپروری، گردشگری، خدماتی و عمرانی برای موقوفات تعریف كردیم كه مقدمات بسیاری از این پروژه‌ها در سال 98 انجام شده و در سال 99 آغاز به كار این پروژه‌ها خواهد بود.

تولید تجهیزات پزشكی مورد نیاز كشور
موسوی با تأكید بر اینكه اولویت این پروژه‌ها به بحث تولید خواهد بود، به تشریح این پروژه‌ها پرداخت و گفت: در سال 99 در حوزه پزشكی و تجهیزاتی كه نیاز كشور است و به نوعی وابستگی در این بخش به خارج داریم، بنا داریم تا طرحی به‌صورت مشترك با معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی شیراز و تعدادی از پزشكان نخبه به مرحله عمل برسانیم تا بتوانیم تجهیزات پزشكی مورد نیاز كشور را تولید و بخش عمده‌ای از نیازهای كشور را مرتفع كنیم.
مدیركل اوقاف فارس تأكید كرد: موقوفات در این طرح سرمایه مورد نیاز را تأمین خواهند كرد و نخبگان نیز این طرح را به نتیجه خواهند رساند و به یاری خدا دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم مساعدت‌های لازم را خواهد كرد.
وی اظهار كرد: همچنین با توجه به اینكه بخشی از رایزنی‌ها و جلسات و مذاكرات ما با پارك علم و فناوری انجام شده است، برنامه مشتركی را در سال 99 آغاز خواهیم كرد كه این برنامه نیز در راستای حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان خواهد بود كه در بحث تولید محصولات مورد نیاز كشور در شرایط تحریم می‌توانند قدم‌های خوبی بردارند و امیدواریم با مشاركت بخش خصوصی اتفاقات خیلی خوبی در این بحث تولیدی با پارك علم و فناوری رخ دهد.

اجرای برنامه مشترك با دانشگاه شیراز
موسوی همچنین از اجرای یك برنامه مشترك با دانشگاه شیراز در حوزه كشاورزی و با اولویت شركت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت:‌ یكی از پروژه‌ها در نظر گرفته شده برای امسال، در حوزه كشاورزی و دامپروری است و در حال انعقاد تفاهم‌نامه مشتركی با وزارت جهاد كشاورزی و استانداری فارس در این زمینه هستیم تا بتوانیم طی آن چندین مجتمع بزرگ كشت و صنعت توسط اوقاف فارس را راه‌اندازی كنیم.
مدیركل اوقاف فارس با بیان اینكه برخی از این طرح‌ها تهیه شده است و مقدمات اخذ پروانه‌ای را طی می‌كند، گفت: احداث گلخانه و  راه‌اندازی دامپروری‌های مدرن، ایجاد كارخانه‌های فراوری محصولات كشاورزی و خیلی چیزهای دیگر در این طرح‌ها دیده شده است.
وی با ذكر این نكته كه در این طرح‌ها موقوفات سرمایه‌گذاری خواهند كرد، گفت: البته مقدمات ورود بخش خصوصی هم فراهم شده است تا بتواند بخشی از سرمایه و اجرای كار را به عهده بگیرد.
موسوی در ادامه به فعالیت شركت موقوفه دانش سلامت كوثر اشاره كرد و گفت:‌ در این شركت قدم‌هایی برای تولید ایمپلنت‌های پزشكی برداشتیم كه موفق هم بود و در این شركت محصولاتی كه به قیمت گزاف از خارج وارد می‌كردیم به مبلغ بسیار پایین تولید می‌كردیم و بنا داریم تا خط تولید این شركت را گسترش دهیم.

راه‌اندازی كارگاه‌هایی برای شركت موقوفه دانش سلامت كوثر
مدیركل اوقاف فارس ادامه داد: اواخر سال 98 موفق شدیم كارگاه‌هایی را در شهرك صنعتی شیراز برای این شركت خریداری كنیم تا شركت موقوفه در سال 99 بتواند به‌صورت تخصصی و مستقل در این كارگاه‌ها كار تولیدی خود را انجام دهد و با افزایش سرمایه‌ای كه در اول سال 99 رقم خواهد خورد، این شركت قدرت و توان خودش را در بحث تولیدات تجهیزات پزشكی افزایش خواهد داد.
وی اضافه كرد: از طرفی شركت مجوزهای جدیدی خواهد گرفت كه بخشی از محصولات ارتوپدی به سبد محصولات خود اضافه خواهد كرد هرچند كه امیدواریم با توجه به اینكه مجوز صادرات برخی از این محصولات و تجهیزات پزشكی داریم، بتوانیم در حوزه خارج از كشور هم این شركت حرفی برای گفتن داشته باشد، چون محصولات این شركت به تأیید متخصصان فن، قابلیت رقابت با محصولات به نام دنیا دارد.
موسوی به بحث گردشگری نیز اشاره كرد و گفت: در این حوزه نیز پروژه‌هایی تعریف شده است كه هر چند شاید مباحث تولیدی نباشد اما در حوزه اشتغال مثمر ثمر خواهند بود و در راستای رونق صنعت گردشگری استان و ارائه خدمات كار خواهند كرد.
مدیركل اوقاف فارس با بیان اینكه همچنین در سال 99 طرح‌های بزرگ خدماتی را به‌منظور تأمین خدمات بخش مهمی از جامعه نیازمند استان پیش‌بینی كردیم كه با تأمین اعتباری هم تأمین شده است این پروژه‌ها عملیاتی می‌شود، گفت: این پروژه‌های خدماتی در حوزه ورزشی، درمانی، كتابخوانی و كارگاه‌های آموزشی و مسائل دیگری خواهد بود كه آن هم بخشی از نیاز استان و مردم قشر ضعیف جامعه را پوشش می‌دهد.
وی در پایان با تصریح اینكه در سال 99 با توجه به اینكه مقدمات كار خودمان را در سال 98 انجام دادیم امیدواریم بتوانیم به لطف خداوند قدم‌های بزرگی را برداریم، گفت: در سالی كه پیش‌رو داریم ان شاءالله اوقاف فارس با قدرت در بحث مباحث تولیدی ورود جدی خواهد داشت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار