• امروز پنج شنبه بیست و یکم آذر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

بالندگی مکتب تشیع مرهون وقف است/ آسیب‌هایی که در حوزه وقف وجود دارد

بالندگی مکتب تشیع مرهون وقف است/ آسیب‌هایی که در حوزه وقف وجود دارد

امام جمعه فسا با بیان اینکه سنت حسنه وقف در سیره بزرگان دین وجود دارد، این مسئله را عامل بالندگی مکتب تشیع دانست.

 دوشنبه 13 آبان 1398   9  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام حسین جمالی‌زاده، امام جمعه فسا دیروز، ۱۲ آبان‌ماه در همایش سالیانه «یاوران وقف» که به منظور تجلیل از واقفان و اصحاب رسانه در دهه وقف در حرم امامزاده اسماعیل(ع) فسا در حال برگزاری است، گفت: وقف یکی از مسائلی است که در دین مقدس ما به آن عنایت زیادی شده است.

وی افزود: وقتی در سیره بزرگان دین در طول تاریخ نگاه می‌کنیم، مشاهده خواهیم کرد که به مسئله وقف به عنوان رفع نیازهای مادی جامعه اسلامی و مؤمنان و همچنین رفع نیازهای معنوی و فرهنگی توجه ویژه‌ای شده است.

جمالی‌زاده با بیان اینکه از حضرت علی(ع) موقوفات زیادی در منابع روایی نقل شده است، گفت: این موقوفات برای رفع نیاز مردم بوده و موجب بالندگی مکتب تشیع همین مسئله توجه به وقف در سیره بزرگان مکتب بوده است.

امام جمعه فسا ادامه داد: اگرچه وقف و موقوفات به برکت نظام اسلامی سر و سامان گرفته است ولی نسبت به تاریخ شیعه و اسلام چقدر توانستیم وقف را نهادینه‌تر کنیم.

وی به تبیین آسیب‌‌های حوزه وقف پرداخت و گفت: باید تلاش کنیم به واسطه رفع این آسیب‌ها، این سنت حسنه که بر روی تقویت فرهگ تشیع و عزت و عظمت آن بسیار اثرگذار است، را بیش از گذشته رونق دهیم.

جمالی‌زاده، نذورات مردم در ماه محرم و صفر و همچنین برپایی موکب‌ها در ایام اربعین و فعالیت‌های کمیته امداد را یادآور شد و گفت: این‌ها همگی حاصل کار خیران است و نشان می‌دهد که ظرفیت برای وقف‌سازی و نهادینه کردن این فرهنگ برای آیندگان بسیار فراهم است اما چرا آن طوری که باید از آن ظرفیت استفاده شود، نمی‌شود.

‌امام جمعه فسا با بیان اینکه اگر به این نکات عنایت شود قطعا مسئله وقف ۱۸۰ درجه متحول می‌شود، گفت: از نظر فقهی مسئله وقف روشن شده اس.ت وقف دست متولی و دست‌اندرکار قرار می‌گیرد و در درجه اول تکلیف‌آور است که نیت واقف عملیاتی شود و مهم مسئله نیت است آن هم غیر از نوشته و امثال و ذلک که از آن‌ها نیت واقف را احراز می‌کنند.

وی تأکید کرد: مردم وقتی بینند که نیت واقف دقیقاً عملیاتی می‌شود، به سوی انجام وقف‌های جدید ترغیب خواهند شد لذا باید عنوانی که در خود وقف‌نامه آمده است را تابلو کنیم.

جمالی‌زاده با بیان اینکه در استان فارس حقیقتاً در بحث وقف ضعف اطلاع‌رسانی وجود دارد، گفت: زحماتی که در این زمینه انجام می‌شود و همچنین دخل و خرج موقوفات باید اطلاع‌رسانی گسترده شود و این اطلاعات تنها نباید مختص ادارات اوقاف باشد بلکه در رسانه‌ها منعکس شوند.

امام جمعه فسا اظهار کرد: یکی از مواردی که در حوزه وقف آفت است، این است که به موارد مصرفی آن دقت نشود، ممکن است موارد مصرفی وقف طبق وقفنامه باشد اما در پشت آن یک کانال غیردینی است و شائبه‌دار باشد.

وی در پایان این نکته را یادآور شد که اداره‌کل اوقاف و امور خیریه فارس جزو سالم‌ترین ادارات و دست‌اندرکاران حوزه وقف در کشور است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار