• امروز پنج شنبه دوم آبان 1398 

اخبار سازمان اوقاف

کار خیر را از روی کرامت انجام دهيم نه ترحم

کار خیر را از روی کرامت انجام دهيم نه ترحم

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تأكید بر اینكه کار خیر را باید از روی کرامت انجام داد نه ترحم، گفت: باید با کرامت کار خیر را انجام دهیم.

 پنج شنبه 20 تیر 1398   66  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا عادل، معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی عكس «وقف، چشمه همیشه جاری» كه در شیراز برگزار شد، گفت: استان فارس رتبه اول میزبانی از امامزادگان را در کشور به خودش ختصاص داده است و این نشان از عشق و ارادتی بوده که مردم این خطه به اهل بیت(ع) داشتند و آن‌ها را در دل خود جای داده‌اند.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره اظهار كرد: در سازمان اوقاف شعار «همه واقف باشیم» مطرح است چرا كه هر كسی به فراخور حال و توان خودش می‌تواند واقف باشد.

عادل با بیان اینكه یك هزار و ۷۱۶ اثر به جشنواره عكس «وقف، چشمه همیشه جاری» ارسال شده است، خطاب به هنرمندان شركت‌كننده در این جشنواره گفت: اگر کسی در پرتو این هنرنمایی شما تشویق و ترغیب به انجام كار خیر شد، مسلماً شما در ثواب كار خیرش شریك هستید.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور یادآور شد: نویسندگان با زبان قلم، شاعر با شعرش، خوشنویس با خطش و غیره هر كسی می‌تواند تشویق كننده جریان وقف در جامعه باشد.

وی در ادامه نكاتی از قرآن را یادآور شد و گفت: خداوند در قرآن فرموده است به شما بگویم بهترین تجارت كدام است؟ بهترین تجارت این است كه بعد از ایمان به خدا، مال و جانتان را برای خدا هم خرج كنید و بعضاً خداوند ایثار مال بر جان مقدم كرده است چرا كه دل كندن از مال سخت‌تر است.

عادل با بیان اینكه طبق آیات قرآن هر چه پیش ماست فانی است و هرچه پیش خداست باقی است، گفت: واقفینی كه در سده‌های قبل وقف‌هایی انجام داده‌اند و اكنون همگی فوت كرده‌اند اما هنوز زنده هستند چرا كه مالشان باقی است.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور اظهار كرد: خداوند در قرآن كریم می‌فرماید کسی که انفاق می‌کند در حال رشد است. کسی که مالش را وقف می‌کند مثل اینکه دانه‌ای کاشته است و این دانه چند خوشه می‌دهد و یک دانه ۷۰۰ برابر می‌شود.

وی با بیان اینكه قرآن می‌فرماید اشتباهات زندگی خود را با انفاق پاک کنید، گفت: همیشه می‌گویند عجله کار خوبی نیست ولی قرآن می‌گوید در یک جا عجله کنید و آن انجام كار خیر است.

عادل با تأكید بر اینكه کار خیر را باید از روی کرامت انجام داد نه ترحم، گفت: قرآن می‌فرماید کار خیرتان را با ریا و منت گذاشتن خراب نکنید.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور با تصریح اینكه در ذات وقف، منت و اذیت نیست، گفت: باید با کرامت کار خیر را انجام دهیم. قرآن می‌گوید اگر می‌خواهید ارزش پیدا کنید، ببخشید.

وی بیان كرد: باید تقواو پرهیزگاری در هر موضوع را تعریف کنیم؛ به عنوان مثال اگر فردی همیشه عبادت کند ولی همسایه‌اش گرسنه باشد، تقوا ندارد لذا یکی از موارد تقوا، رسیدگی به نیازمندان است.

عادل با بیان اینكه تقوا در دل وقف است،‌ گفت: موضوعات وقف بسیار متنوع است و اگر بگوییم یك هزار موضوع برای وقف آمده است گزاف نگفته‌ایم.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور معتقد است كه سوژه‌های فراوانی برای هنرمندان در حوزه وقف وجود دارد كه می‌توانند با این سوژه‌ها آشنا شوند.

وی با تأكید بر اینكه پشت زمینه وقف، رفع نیازهای جامعه است، گفت: امروز نیازهای ما به گونه دیگری است؛ اگر می‌خواهیم روح کرامت و کار خیر در جامعه جریان پیدا کند، لازم است كه وقف را برای رفع نیازهای امروز مردم گسترش دهیم.

عادل خواستار ترویج وقف در حوزه نیازهای روز جامعه شد و گفت: ازدواج جوانان، تحصیل جوانان، تأمین تجهیزات مدرن آزمایشگاه و غیره همگی مواردی هستند كه باید بدان توجه كنیم زیرا استعدادهای درخشانی در سایه این امر شكوفا خواهند شد.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در پایان خطاب به هنرمندان گفت: از این فرصت استفاده كرده و نام خود را جزو واقفان ثبت كنید و از هنر خود برای تشویق مردم به این سنت حسنه استفاده كنید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار