• امروز شنبه دهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گرامیداشت علمای واقف فارس در شیراز

گرامیداشت علمای واقف فارس در شیراز

وکیل موقوفه مجتهد از برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله حاج سید عبدالباقی مجتهد و حضرت آیت الله حاج سید محمد باقر(حاج عالم آیت الهی) از علما و واقفان فارس خبر داد.

 سه شنبه 10 اردیبهشت 1398   128  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، سید شمس الدین آیت الهی اظهار داشت: مجلس بزرگداشت واقف بزرگ و مرجع عالیقدر تشیع حضرت آیت الله حاج سید عبدالباقی مجتهد و حضرت آیت الله حاج سید محمد باقر(حاج عالم آیت الهی) روز جمعه 13 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
وی افزود: این برنامه ساعت شش و نیم صبح همراه با قرائت دعای ندبه و سخنرانی آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در مسجد آقا احمد برگزار خواهد شد.
مرحوم حاج سید عبدالباقر مجتهد آیت الهی در سال 1278 در شیراز به دنیا آمدند، ایشان فرزند علامه آیت الله حاج سید محمد باقر ملاباشی دوم هستند و طبق آن چیزی که مرحوم فرصت الدوله در آثار عجم می نویسد، بعد از تحصیلات مقدماتی در شیراز عازم عراق می شود و در سامرا که میرزای شیرازی در آن رحل اقامت افکنده بودند اقامت گزید و تحت سرپرستی آن زعیم بزرگوار به ادامه تحصیل پرداخت و چون با مرحوم میرزای شیرازی نسبت خویشاوندی داشت، میرزا نه در مدرسه، بلکه در منزل خود او را جا داد.
از اساتید بارز این بزرگوار می توان علاوه بر مرحوم میرزای شیرازی به آخوند خراسانی و مرحوم آقا شیخ عبدالله مازندرانی اشاره کرد که از آنان اجازه اجتهاد پیدا کرده بود.
بعد از تکمیل تحصیلات در نجف و بازگشت به شیراز شیفته اخلاق آیت االه سید عبدالحسین لاری می شود وبه همراه ایشان به لار می رود و شاگردی ایشان را می کند و آیت الله لاری آن قدر به عبدالباقر مجتهد علاقه داشتند که دختر خودشان را به عقد ایشان در می آورند و تا زمان زنده بودن آیت الله لاری، ایشان رابط ایشان و مراجع تقلید نجف بودند و در استفتای مردم از آقای لاری که بعد از شما به چه کسی رجوع کنیم می گویند که بهترین فرد و اعلم ترین فرد که من الان می شناسم ایشان هستند.
این عالم بزرگ در 25 شعبان 1354 در شیراز از دنیا می روند و در قطعه ای پشت حافظیه به خاک سپرده می شوند، ایشان همچنین واقف بودند و نیت وقف های این بزرگوار، اطعام و تعزیه داری حضرت امام حسین(ع) ،کمک به زوار امام حسین(ع) و هر مصرف خیر دیگری است که ثواب آن به آن حضرت برسد.
آیت الله حاج عالم آیت اللهی نیز فرزند مرجع عالیقدر آیت الله المعظم حاج سید عبدالباقی مجتهد و از علمای بزرگ وبه نام وامام جمعه شهر شیراز بودند و در سن بیست وپنج سالگی به مقام اجتهاد نائل آمدند.
ایشان تألیفاتی هم داشته اند که یکی از آثارشان تاکنون سه بار به چاپ رسیده است و باقیات صالحات بسیاری از جمله احداث قبرستان، مساجد ، حمام و مدارس علمیه داشتند و در 24 خرداد 1358 در مشهد فوت و در صحن آزادی آستان مقدس رضوی دفن می شوند.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار