• امروز پنج شنبه سی و یکم مرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

نقش گسترده اوقاف برای بسترسازی احیای امر به‌معروف و نهی از منکر

نقش گسترده اوقاف برای بسترسازی احیای امر به‌معروف و نهی از منکر

سازمان اوقاف کشور با توجه به جامعه هدف خود می‌توانند تأثیر بسیاری در احیای امربه‌معروف و نهی از منکر داشته باشد و برای بسترسازی آن اقدام کند.

 یک شنبه 21 بهمن 1397   75  0      

لزوم توجه به احیای امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه تقریباً بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
در این میان، برخی از دستگاه‌های اداری و تشکل‌های مردم‌نهاد به‌واسطه جامعه هدفی که دارند می‌توانند نقش پررنگ‌تری در این زمینه ایفا کنند.
سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ازجمله این دستگاه‌ها است که با توجه به مأموریت‌های ذاتی خود که توجه دادن خیران به انجام کارهای نیک در جامعه و امربه‌معروف برای رفع مشکلات جامعه است؛ می‌تواند گام‌های ارزنده‌ای در این مسیر بردارد.
جامعه هدف این سازمان طیف گسترده‌ای از مردم جامعه را شامل می‌شوند. وجود امامزادگان که استان فارس بیشترین تعداد این اماکن متبرکه را در کشور به خود اختصاص داده است، خادمان و اعضای هیئت‌امنای این آستان‌ها و زائران و مجاوران این اماکن تنها بخشی از پتانسیل‌های موجود به‌ویژه در فارس برای ترویج این دو فریضه الهی است.
همه‌ساله تعداد زیادی از مبلغان بومی و غیربومی به‌ویژه در ایام خاص از طرف سازمان اوقاف وادارات تابعه به بقاع متبرکه اعزام می‌شوند که می‌توانند بیشترین تأثیرگذاری را در این مسئله داشته باشند.
همین عوامل باعث شد که مدتی پیش ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس راه‌اندازی شود.
در جلسه‌ای که با حضور دبیر شورای احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان فارس و با حضور اعضای شورای ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر اداره کل اوقاف و امور خیریه این استان در محل این اداره تشکیل شد، به موضوعات مهمی پیرامون وظایف دینی فعالان این عرصه پرداخته شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام سید عباس موسوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه این استان در جلسه ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر این اداره کل اظهار داشت: امربه‌معروف و نهی از منکر دو امر مهم و فراموش‌شده جامعه است که اگر این دو در جامعه ما زنده و شکوفا باشد و مردم به آن‌ها اهمیت بدهند، دیگر مشکلی نخواهیم داشت.
وی بابیان این‌که نیازمند تلاش برای احیای این دو فریضه الهی در جامعه، دستگاه‌های دولتی و خانواده اهتمام هستیم افزود: باید سیره و راه روش بزرگان دین را ولو به قیمت شهادت خود دنبال کنیم و متأسفانه در جامعه امروز، دستگاه‌های دو. لتی و به‌ویژه در خانواده‌ها، موضوع امربه‌معروف کمرنگ شده است.
موسوی گفت: باکمال تأسف، امروز چه در خانواده‌های دینی و چه در خانواده‌هایی که کمتر به دین اهمیت می‌دهند؛ بی‌توجهی به این امر مهم به‌واسطه برخی روابط اجتماعی و ماهواره‌ها را شاهد هستیم و باید این کار را از خانواده خود شروع و به جامعه تسری دهیم که البته، رسالت انجام آن در محل کار از ما ساقط نمی‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس ادامه داد: امیدواریم وقتی خود را ولایت مدار و ادامه‌دهنده راه امام حسین (ع) به‌عنوان شهید راه احیای این دو واجب الهی و اصلاح امور جامعه می‌دانیم و خودشان نیز آن را بیان کرده‌اند؛ به این مسئله توجه داشته باشیم.
وی خطاب به اعضای شورای امربه‌معروف و نهی از منکر اداره کل اوقاف فارس گفت: مسئولان امربه‌معروف در ادارات نباید با کسی رودروایسی داشته باشند و حتی اگر موردی را لازم می‌دانند به من مدیرکل هم تذکر بدهند.
دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به جامعه هدف سازمان اوقاف، امیدواریم که بتوان درزمینهٔ احیای این دو فریضه الهی گام‌های بزرگی برداشت.
سلیمان مهدوی افزود: نکته مهم، وجود جامعه هدف متنوع در این مجموعه شامل عامه مردم، خاص‌تر، تمامی خدام و دست‌اندرکاران بقاع متبرکه و اماکن مذهبی و به‌صورت ویژه، کارمندان این اداره است که هرکدام راهکارهای خاص خود را برای پیگیری می‌طلبد.
وی ادامه داد: برای ما تشکیل و راه‌اندازی شورای امر به معرف و نهی از منکر در این اداره کل بسیار مهم بود زیرا کسانی مانند روحانیون که معروف و منکر شناس هستند در این مجموعه حضور پررنگی دارند.
دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان فارس اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم آنچه را دین می‌گوید بگوییم و هراسی از بیان امربه‌معروف و نهی از منکر نداشته باشیم.
مهدوی افزود: از ادارات و سازمان‌ها می‌خواهیم تا این بستر را فراهم و مردم را ناظر بر اعمال خودشان ببینند و به آن‌ها اعتماد کنند.
وی گفت: در این صورت متوجه می‌شوید که مردم چه قدر بیشتر از ما می‌فهمند، می‌دانند و می‌توانند ما را در کارهایی که انجام می‌دهیم راهنمایی کنند.
این فعال عرصه امربه‌معروف و نهی از منکر فارس اظهار داشت: رویکرد شوراهای تشکیل‌شده این موضوع در ادارات نیز باید بر اساس همین مسئله و احیای این فرایض توسط مردم باشد.
مهدوی افزود: باید به سمت محتوا سازی و فرهنگ‌سازی روی آورد و موضوعی که به روحانیون اعزامی اوقاف داده می‌شود، یادآوری لزوم احیای امربه‌معروف و نهی از منکر باشد.
وی بابیان این‌که معروفی که همه معروف‌ها را نگه می‌دارد مورد غفلت قرارگرفته است گفت: فراموشی این امر به صدر اسلام برمی‌گردد و اولین آن قرار نگرفتن امام علی (ع) در رأس امور بود که هیچ پشتیبانی برای احیای این امر نیز توسط جامعه صورت نگرفت و به همین دلیل، باید احیای امربه‌معروف را در جامعه نهادینه کرد.
دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان فارس خطاب به حاضران اظهار داشت: اگر جایگاه امام علی (ع) را هم پیدا کنید و جامعه هدف نخواهد این دو امر را بشناسد؛ خداحافظی عنوان ام القرای جهان اسلام از ایران حتمی است.
وی افزود: به‌صراحت می‌گویم که بر اساس فرمایش امام علی (ع)، اشرار اقتصادی، اشرار فرهنگی و اجتماعی بسیاری امروز در جامعه حضور دارند که احیای امر به معروف می‌تواند همه مشکلات را برطرف کند.
مهدوی گفت: مأموریت ما بسترسازی برای آن است که همه بتوانند امربه‌معروف کنند و راهکار آن، نگاه ارزشمندتر به این امر و تبلیغ صحیح آن است.
وی بابیان این‌که رهبری برخلاف برخی‌ها که در تأثیرگذاری امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه دچار تردید شده و آن را ترک کرده‌اند؛ اثری گذاری این امر را حتمی می‌دانند افزود: متأسفانه الآن علاوه بر این‌که این امور یک واجب فراموش‌شده است به شکل منکر هم به آن نگاه می‌شود.
دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان فارس اظهار داشت: امیدواریم که شاهد انجام یک کار پژوهشی ارزشمند در مورد موانع امربه‌معروف و نهی از منکر توسط اداره کل اوقاف فارس باشیم.
در این جلسه، حکم اعضای شورای ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس به آنان اعطا شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار