• امروز دوشنبه بیست و هفنم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

ساعت اداره

کانال سروش

نرم افزار خدمات غیر حضوری سازمان اوقاف

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

واقفان فراشبند الگوی کمک‌رسانی به نیازمندان/نیاز جامعه به وقف در حوزه خیرات و مبرات

واقفان فراشبند الگوی کمک‌رسانی به نیازمندان/نیاز جامعه به وقف در حوزه خیرات و مبرات

واقفان شهرستان فراشبند از گذشته تاکنون به وقف در حوزه کمک به نیازمندان توجه کرده‌اند و همین مسئله می‌تواند به‌عنوان یک الگو دنبال شود.

 پنج شنبه 20 دی 1397   78  0      


وقف به‌عنوان سنت ماندگار، گستره وسیعی دارد و وجود حدود 800 نیت که از طرف واقفان خیراندیش برای ثبت وقف در نظر گرفته‌شده، نشانی از این موضوع است.
توجه واقفان به نیازهای روز جامعه باعث رفع بسیاری از مشکلات جامعه می‌شود و این نگاه در بسیاری از وقف‌های کشور از گذشته تاکنون وجود دارد.
یکی از نیازهای اساسی کشور توجه به نیازمندان و همین موضوع، باعث ثبت وقف‌های بسیاری از گذشته تاکنون شده است.
شهرستان فراشبند استان فارس را می‌توان یکی از الگوهای این مسئله ذکر کرد؛ زیرا علاوه بر وجود وقف‌های قدیمی در این نیت، واقفان جدید نیز به این مسئله و همچنین وقف در حوزه خیرات و مبرات که کاربردی وسیع دارد توجه کرده‌اند.
--قدیمی‌تریم موقوفه فراشبند به یاری نیازمندان آمده است
قدیمی‌ترین موقوفه این شهرستان، موقوفه حاج محمد بن محمدحسین فراشبندی است.
واقف خیراندیش یک باغ نخلی با حدود 150 اصله نخل را با نیت کمک به فقرا و مساکین، کمک به زوار عتبات عالیات، روضه‌خوانی حضرت سیدالشهدا و کمک به حرم مطهر امامزاده سید جعفر (ع) از خود بر جای گذاشته است.
تاریخچه این وقف به 132 سال پیش بازمی‌گردد و از موقوفات متصرفی و تحت اختیار اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان به شمار می‌رود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فراشبند در مورد این موقوفه و تأثیر آن در رفع مشکلات نیازمندان منطقه اظهار داشت: بنا به نیت واقف،21 درصد از درآمد این باغ صرف کمک به فقرا و نیازمندان می‌شود.
حبیب وحدت بابیان این‌که محصول این باغ خرمای زاهدی و از محصولات پرطرفدار است افزود: این موقوفه سهم زیادی در رفع مشکلات محرومان منطقه دارد و این اداره بر اساس معرفی ارگان‌های ذی‌ربط و از محل درآمد آن، به نیازمندان کمک می‌کند.
وی گفت: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان با ارائه مشاوره‌های تخصصی تلاش می‌کند تا خیران را به سمت نیازهای جامعه سوق دهد و یکی از این نیازمندی‌ها کمک به افراد مستمند است.
خیرات و مبرات وقفی برای همه امور
گرفتاری‌های اجتماعی بسیاری در جامعه وجود دارد ویکی از نیات وقفی که می‌تواند راهگشای این مسائل باشد، وقف در حوزه خیرات و مبرات است.
این نوع وقف همه امور را شامل می‌شود که ازجمله آن‌ها کمک به مستمندان است و متأسفانه کمتر به این نوع وقف توجه می‌شود.
--توجه واقفان جدید فراشبند به وقف در حوزه خیرات و مبرات
اما واقفان سال‌های اخیر شهرستان فراشبند به این موضوع توجه نشان داده‌اند.
موقوفه مهتاب احمدی اسلام لو و ماه بست شهریاری که شامل یک خانه مسکونی و توسط دو خواهر به نیت خیرات و مبرات در سال 1388 وقف شده، نمونه‌ای از چنین وقفی است.
نمونه دیگر وقف در حوزه خیرات و مبرات نیز در سال 1382 در فراشبند به ثبت رسیده و دکتر حجت‌الله روستا واحدی مسکونی تجاری را به این نیت به ثبت رسانده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فراشبند در این زمینه اظهار داشت: وقف با عنوان خیرات و مبرات ازجمله موضوعاتی است که می‌تواند در مشکلات مختلف یاری‌رسان مردم باشد.
حبیب وحدت افزود: وجود دو موقوفه با نیت خیرات و مبرات در این شهرستان گره‌گشای برخی از مشکلات است.
--سهم ما در گره‌گشایی از نیازمندان
گره‌گشایی از نیازمندان یکی از اصلی‌ترین کارهای مورد تأکید خداوند و سیره رسول اکرم (ص) و ائمه معصومین است که باید به‌عنوان یکی از کارهای بسیار مهم مؤمنان در دستور کار آنان قرار گیرد.
اگرچه وقف‌هایی در حوزه کمک به نیازمندان و همچنین خیرات و مبرات از گذشته تاکنون وجود دارد اما نیازمند توجه بیشتر و نگاهی نو از طرف خیران به این مسئله هستیم.
چه خوب است چنان چه می‌توانیم به‌تنهایی وقفی را برای حل مشکلات اجتماع به ثبت برسانیم و چنان چه خود قادر به ایجاد یک وقف نیستیم، در وقف‌های جمعی چون ساخت بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور مشارکت داشته باشیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار