• امروز سه شنبه سوم اردیبهشت  1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

ساعت اداره

کانال سروش

نرم افزار خدمات غیر حضوری سازمان اوقاف

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

محمدی تشريح كرد: برشمردن عوامل تقرب به خدا/ ایمان و عمل صالح به تنهایی كافی نيست

محمدی تشريح كرد: برشمردن عوامل تقرب به خدا/ ایمان و عمل صالح به تنهایی كافی نيست

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور با اشاره به آیات سوره عصر به برشمردن عوامل تقرب به خداوند و دستیابی به سعادت و نجات بشری پرداخت.

 پنج شنبه 12 مهر 1397   122  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در مراسم سوگواری حسینی دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز با طرح این سئوال كه چه عواملی موجب رشد و تعالی انسان برای اتصال به حضرت حق می‌شود، گفت: خداوند انسان را خلق كرده تا در طول عمر خویش به تعالی و تكامل برسد و قرب الی‌الله را به دست آورد.
وی همچنین با بیان اینكه عامل تقرب به خدا چیست، گفت: خداوند جواب این سئوال را در آیه ۱۱۰ سوره كهف «... فَمَنْ كَانَ یرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا یشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا؛... پس هر كس به لقاى پروردگار خود امید دارد باید به كار شایسته بپردازد و هیچ كس را در پرستش پروردگارش شریك نسازد»، فرموده است كه اگر كسی امید به لقای پروردگار دارد باید عمل صالح انجام دهد.
محمدی با تصریح اینكه در آیات قرآن هر جا سخن از ایمان آمده است، بلافاصله بعد از آن عمل صالح آمده است، به آیات سوره عصر اشاره كرد و گفت: خداوند در این سوره می‌فرماید تمام انسان‌ها در ضرر و زیان هستند مگر چند نفر با چند ویژگی كه آن را در همین سوره ذكر می‌كند.
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم ادامه داد: خداوند در این سوره فرموده است مگر كسانی كه ایمان آوردند؛ زیرا بدون ایمان به خدا هیچ عملی پذیرفته است و این اصلی است كه باید همیشه بدان توجه داشته باشیم.
وی، بهترین اعمال را ایمان به خدا دانست و گفت: كسی كه نسبت به خالق خود ایمان نداشته باشد، سایر اعمالش هم مردود بوده و پذیرفته نیست.
محمدی با تأكید بر اینكه ایمان به تنهایی نیز كفایت نمی‌كند، گفت: خداوند بعد از ایمان به خدا، می‌فرماید كسانی كه عمل صالح انجام می‌دهند؛ زیرا ایمان بدون عمل صالح ایمان نیست و تنها یك حرف و كلام است كه از زبان انسان صادر می‌شود و آن ایمانی حقیقتاً ایمان است كه پشتوانه‌اش عمل صالح باشد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور گفت: در روز عاشورا آن ۳۰ هزار نفری كه مقابل امام حسین(ع) ایستادند، منكر خدا نبودند و به خدا ایمان داشتند اما حجت خدا را كشتند لذا عملشان صالح نبود.
وی با تأكید بر اینكه ایمان و عمل صالح نیز به تنهایی ما را به خوشبختی نمی‌رسانند، گفت: در طول تاریخ كسانی داشتیم كه ایمان و عمل صالح آن‌ها عالی بود اما عاقبت با ذلت و كفر از دنیا رفتند چنانچه در زمان پیامبر(ص) كسانی بودند كه جزو یاران ایشان بودند و ایمان و عمل صالح داشتند اما عاقبت به شر و اهل جهنم شدند به عبارت دیگر از ایمان و عمل صالح پلی به جهنم زدند و نمونه آن زبیر بود.
محمدی با یادآوری اینكه در كربلا نیز چنین افرادی بودند كه امام حسین(ع) را یاری ندادند، گفت: عمل صالح و ایمان باید باشد اما ادامه آن نیز همان است كه در آیه ۱۱۰ سوره بقره آمده است و آن اینكه هیچكس را در بندگی خدا شریك ندانند اعم از هوای نفس، مال، پست و مقام و غیره.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور تأكید كرد: كسانی كه ایمان و عمل صالح و اخلاص و ولایتمداری دارند، مسلماً جزو نجات یافتگان خواهند بود و این‌ها عوامل نجات و سعادتمندی انسان‌ها هستند.
وی با بیان اینكه عمل صالح ما باید برای خدا باشد تا ما را عاقبت به خیر كند و این را ما در زمان انقلاب اسلامی دیدیم، گفت: كسانی كه با انقلاب اسلامی متحول شدند و در زمان دفاع مقدس به مقام شهادت رسیدند كم نبودند و البته نسل امروز هم كم از آن نسل ندارد چنانچه شهید حججی با عمل صالحی كه انجام داد یك عاشورای دیگری را در ایران اسلامی ایجاد كرد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در پایان گفت: باید خود را با فرهنگ اهل بیت(ع) گره بزنیم تا عاقبت بخیر شویم و خداوند اعمال ما را بپذیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار