• امروز چهارشنبه بیست و سوم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

نگاهی بر کتاب «منظومه رجزهای عاشورایی» اثر پیشکسوت شعر آیینی فارس

نگاهی بر کتاب «منظومه رجزهای عاشورایی» اثر پیشکسوت شعر آیینی فارس

بازگردان منظوم رجزهای اهل‌بیت و اصحاب حضرت سیدالشهدا علیهم‌السلام در قیام عاشورا، موضوع کتاب «منظومه رجزهای عاشورایی» اثر احد ده بزرگی از پیشکسوتان شعر آیینی کشور منتشر شده است.

 پنج شنبه 22 شهریور 1397   30  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس،از آن جا که هدف اصلی اجرای سوگواره بصیرت عاشورایی، تبیین اهداف قیام امام حسین (ع) است و نویسندگان و شاعران با آثار خود نقش موثری در این زمینه دارند، به معرفی برخی از آثار نویسندگان فارس در این زمینه خواهیم پرداخت.
ده بزرگی به‌عنوان پدر شعر آیینی فارس و از پیشکسوتان این عرصه شعری در کشور، بازگردانی منظوم از رجزهای حضرات اهل‌بیت و اصحاب حضرت سیدالشهدا علیهم‌السلام در قیام عاشورا را در کتاب «منظومه رجزهای عاشورایی» ارائه داده است.
هاشم کرونی در مقدمه این کتاب که با سفارش و حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس و توسط نشر پرتو رخشید منتشرشده و در مقدمه‌ای با عنوان «منظومه‌ای از یک پیر غلام عاشق» این اثر را از دو منظر ساحت ادبی و تبیین مفهوم رجز و شرایط خاص این کتاب موردبحث قرار داده است.
رجز و چیستی آن، تأثیرات رجز، قواعد رجزخوانی و رجز در ادب فارسی، بخشی از موضوعات مطرح‌شده در این مقدمه از منظر ادبیات به شمار می‌آید.
در همین راستا، موضوعات جالب دیگری چون رجزهای کربلا،«محتوای رجزهای عاشورا و نکته‌های ویژه از رجزخوانان کربلا نیز در این قسمت موردبررسی قرار می‌گیرد.
نویسنده مقدمه همچنین به این مطلب مهم پرداخته است که چرا باید رجزها را بازخوانی کرد؟
وی در بخش دوم نیز نگاهی به شعر آیینی احد ده بزرگی دارد. انگیزه‌های این شاعر برای منظوم ساختن رجزهای عاشورا نیز، از نکاتی است که می‌تواند موردتوجه دیگر شاعران و به‌ویژه شاعران شعر آیینی کشور قرار گیرد.
کرونی این انگیزه‌ها را در مقدمه خود چنین تشریح می‌کند:
«نیمه ماه مبارک رمضان سال 1396 شمسی برای چندمین بار به‌اتفاق حاج احد، میهمان شب‌شعر بیت رهبری بودیم. مقام معظم رهبری که خود ادیبی فرزانه و سخن‌سنج هستند، آن شب نکات مهمی گفتند، ازجمله ضرورت منظومه سرایی.»
وی در بخش دیگری از این مطلب آورده است:«حاج احد تحت تأثیر آن سخن مقام معظم رهبری یکی از ایده‌های قدیمی خویش را که بازسرایی رجزهای عاشورایی بود عملی کرد و حاصل این کار کتابی است که هم‌اکنون پیش روی شماست.
منظومه رجزهای عاشورایی گرچه با شکل معمول و آشنای ذهن ما از منظومه تفاوت دارد، محصول نگاهی نظم یافته است و تلاشی که در منظومه ذهنی یک شاعر عاشورایی شکل‌گرفته است.
در این کتاب، ده بزرگی تلاش کرده روح کلام را اخذ کند و سپس در بازسرایی به خواننده پارسی‌زبان تقدیم کند. تلاشی که می‌تواند بسیار موردتوجه علاقه‌مندان هنر دینی، عاشقان عاشورا و امام عاشورا و مهم‌تر از همه اهالی منبر و مداحان قرار گیرد... »
نمونه‌ای از رجزهای عاشورایی این کتاب را می‌خوانید که در ابتدا سخنان امام حسین (ع) و سپس شعر منظوم شده توسط احد ده بزرگی آمده است.
شعری که امام در شب عاشورا خواند
يا دهراف لک من خليل
کم لک بالإشراق والأصيل
من صاحب او طالب قتیل
والدهر لا يقنع بالبديل
وانما الامر إلى الجليل
و کل حی سالک السبيل
---
ای دهرِ دنی! مدام اف باد به تو
با خلقِ زمانه بد رفیقی هستی
زیباست اگرچه ظاهر تو، اما
زشتی و سیاه کار و باطن پستی
-
در دامن تو سپیده دم تا سر شب
اي بس که شدند طالبانت کشته
قانع نشوی و این و آن نشناسی
پیوسته شوند دوستانت کشته
-
در دست خداست سرنوشت و دایم
هر زنده به سوی مرگ ره می پوید
هر چیز، فناپذیر باشد جز حق
این است حقیقتی که خود حق گوید
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار