• امروز پنج شنبه بیست و چهارم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

اجرای ویژه برنامه شب خاطره ها در مسجد رنگ و نور شیراز

اجرای ویژه برنامه شب خاطره ها در مسجد رنگ و نور شیراز

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس خبر داد: ویژه برنامه شب خاطره ها به مدت دو شب در محل مسجد موقوفه نصیر الملک برگزار می شود.

 شنبه 19 خرداد 1397   38  0      


به گزارش روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه فارس، الیاس رضایی با بیان این مطلب تصریح کرد: ویژه برنامه شب خاطره ها در مسجد رنگ و نور شهر شیراز طی دو شب، شنبه و یکشنبه 19 و 20 خرداد در محل این مسجد از ساعت 21 برگزار می شود.
این مسئول با اشاره به اینکه در این مراسم این مسجد موقوفه میزبان راهنمایان گردشگری شهر شیراز خواهد بود، افزود: همزمان با آغاز سال 97 طرح نورپردازی مسجد موقوفه نصیرالملک در شب با حضور معاونت میراث فرهنگی کشور افتتاح شد و با هماهنگی صورت گرفته این مجموعه در شب نیز تا ساعت 21 پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان خواهد بود.
رضایی با اشاره به اینکه این طرح که با اعتباری بالغ‌ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس به سرانجام رسیده است، افزود: به دلیل اینكه رفت و آمد گردشگران به این مکان تنها در طول روز بود و امكان بازدید از این مسجد در شب وجود نداشت، لذا طرح نورپردازی این مسجد به‌همت اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس و از محل این موقوفه انجام شد.
وی همچنین بیان کرد: در عملیات نورپردازی این مسجد تعداد 18 پرژوکتور سفید رنگ کار شده است که تابش نور در شب روی پنجره ها به صورت نقطه ای از حیاط به پنجره ها و از شبستان به مسجد تعبیه شده است.
معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس اضافه کرد: مسجد نصیرالملک شیراز یکی از زیباترین مساجد ایران است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد، بنایی مذهبی که همواره مورد توجه گردشگران و عکاسان داخلی و خارجی بوده است.
وجود شیشه‌های رنگی و مشبک این مسجد جلوه‌ای خاص به یکی از شبستان‌های آن داده است به گونه‌ای که می‌توان جلوه‌ای از رنگ و نور را در این بنای تاریخی دید.
مدت ساخت این مسجد در حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۵۰ هجری قمری بطول انجامیده است. این مسجد باشکوه دارای صحن وسیعی است که در سمت شمال مسجد قرار گرفته است و در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن با کاشی‌های هفت رنگ رنگارنگ مزین گشته است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار