• امروز سه شنبه بیستم آذر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

همایش نکوداشت آیت‌الله شیخ علی ابیوردی در شیراز برگزار می‌شود

همایش نکوداشت آیت‌الله شیخ علی ابیوردی در شیراز برگزار می‌شود

دبیر همایش نکوداشت آیت‌الله شیخ علی ابیوردی از برگزاری همایش این عالم ربانی در روز پنجشنبه 14 دی‌ماه در شیراز خبر داد

 یک شنبه 10 دی 1396   102  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید ابوفاضل رضوی اردکانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری از برگزاری همایش نکوداشت آیت‌الله شیخ علی ابیوردی در شیراز خبر داد و اظهار داشت: این همایش ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 14 دی‌ماه در آستان مقدس علی بن حمزه (ع) با حضور شخصیت‌های دانشگاهی و نمایندگان مجلس خبرگان برگزار می‌شود.
 
 

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه این همایش پنجمین همایش متوالی برای معرفی علمای بزرگی است که در حرم مطهر علی بن حمزه (ع) مدفون هستند، افزود: در 4 سال گذشته به ترتیب همایش نکوداشت مقام آیت‌الله آشیخ آقا محلاتی، آیت‌الله سید محمود علوی، آیت‌الله سید محمد امام و آیت‌الله شیخ محمد علی موحد که همه در همین آستان مدفون هستند برگزار شده است.

رضوی اردکانی با بیان اینکه احیا و معرفی شخصیت‌های مدفون در حرم علی بن حمزه (ع) و الگوپذیری از زندگی این افراد از جمله اهداف برگزاری این همایش‌هاست، خاطرنشان کرد: آیت‌الله ابیوردی شخصیتی کاملا سیاسی و آگاه به زمان خود بوده‌اند و حتی دوره‌ای به عنوان نماینده استان فارس در مجلس شورای ملی حضور داشته‌اند.

وی با بیان اینکه شیخ علی ابیوردی از رهبران برجسته مشروطیت بودند که در مقابل بدعت‌ها و ظلم‌های شاهان قاچار ایستادگی کرده‌اند، عنوان کرد: آیت‌الله ابیوردی شاگرد مرحوم آخوند خراسانی یکی از رهبران نهضت مشروطیت بودند و مرحوم خراسانی از آیت‌الله ابیوردی خواستند که برای قیام علیه استبداد از نجف به بلاد فارس بیایند.

 

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه آیت‌الله ابیوردی در کنار شخصیت سیاسی مقام ادبی بالایی داشتند و مجموعه‌ای از اشعار وی توسط برادرشان در قالب کتاب «کنز النصایح» یا «گنج سعادت» جمع‌آوری شده است، گفت: آیت‌الله ابیوردی خطاط ماهری بودند و 7 بار کتاب قرآن را با خط زیبا به رشته تحریر درآورده‌اند که یک نسخه از قرآن دست‌نویس وی در کتابخانه حرم علی بن حمزه (ع) موجود است.

وی با بیان اینکه آیت‌الله ابیوردی در سال 1282 هجری قمری در لاله‌گون چهاردانگه اقلید متولد شدند و در سن کودکی به همراه خانواده به شیراز مهاجرت کردند، افزود: آیت‌الله ابیوردی در سامرا نزد مرحوم آیت‌الله میرزای شیراز شاگردی کردند و بعد از فوت آیت‌الله میرزای شیرازی به نجف رفتند و نزد آیت‌الله آخوند خراسانی شاگردی کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضوی اردکانی گفت: آیت‌الله ابیوردی در سال 1357 هجری قمری در سن 75 سالگی چشم از جهان گشودند و در حرم مطهر علی بن حمزه به خاک سپرده شدند.

 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار