• امروز دوشنبه یازدهم اسفند 1399 

اخبار سازمان اوقاف

معرفي آستان مقدس علي بن حمزه عليه السلام در شيراز

معرفي آستان مقدس علي بن حمزه عليه السلام در شيراز

آستان مقدس علي بن حمزه عليه السلام در شيراز

 پنج شنبه 25 اسفند 1390   1452  0      

آرامگاه علي بن حمزه (ع) در خيابان حافظ نزديك پل دروازه اصفهان قرار دارد. شاه مير علي ابن حمزه بن موسي الكاظم حدود سال 220 ه.ق در زمان حكومت عباسي به ايران مهاجرت كرده بود. خليفه عباسي به مزدوران خود دستور داده بود هرگاه سادات علوي را بيابند مقتول سازند و حضرت علي بن حمزه در غاري ( كه مي گويند بعدها آرامگاه باباكوهي شده است ) بطور مخفيانه زندگي مي كرد و با فروش هيزم هاي كوه امرار معاش مي نمود. پس از مدتي جاسوسان حكومت عباسي بر جايگاه او آگاه مي گردند و آن سيد جليل القدر را در حين جمع آوري هيزم سر از بدن جدا مي سازند. روايت مي كنند حضرت علي بن حمزه سر بريده خود را بدست گرفت و به سوي شيراز شتافت و در اين مكان كه آرامگاه اوست بر زمين افتاد و تا سه روز دهان مبارك سر بريده اش ذكر لا اله الا الله مي گفت تا به شهادت رسيد.
در زمان سلطنت امير عضد الدوله بقعه اي بر مدفن شريفش بنا مي كنند. داراي صحن بزرگ، گنبد و حرم زيبايي مي باشد كه سقف و ديوارهاي آن تماما به طرز با شكوهي آينه كاري شده است.
ضريح مطهر از نقره ساخته شده و در اطراف آن چهار شاه نشين فضاي ملكوتي حرم مطهر را تشكيل مي دهد و آستان مباركش زيارتگاه مشتاقان و عاشقان خاندان ولايت است
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار