کد خبر : 337414

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 7 اسفند 1398
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان فارس
• تعطیلی زائرسراها در فارس/بقاع متبركه شاخص استان فارس ضدعفونی می شود
مدیركل اوقاف فارس با بیان اینكه شیوه‌نامه بهداشتی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار از جمله كرونا با همكاری دانشگاه علوم پزشكی به تمام اماكن مذهبی ابلاغ شده است، از تعطیلی زائرسراهای بقاع متبركه و مراسم‌های مذهبی و مناسبتی و همچنین گندزدایی و ضدعفونی كردن...

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس ، حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی، مدیركل اوقاف و امور خیریه فارس، در جلسه ستاد بحران این اداره‌كل گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌های کشور و ثبت مواردی از ابتلا به این ویروس در استان فارس همچنین لزوم انجام موارد و نکات احتیاطی جهت پیشگیری و جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس در استان و همچنین به‌منظور حفظ سلامت هموطنان دستور العمل و شیوه‌نامه بهداشتی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز تهیه شده است، به تمامی اماکن مذهبی ابلاغ شد .

وی افزود: همچنین تعطیلی زائرسراهای بقاع متبرکه، برگزاری مراسم‌های مذهبی و مناسبتی تا اطلاع ثانوی در سطح بقاع متبرکه و اماکن مذهبی لغو هستند .

موسوی با بیان اینكه گندزدایی و ضدعفونی کردن بقاع متبرکه شاخص در دستور کار قرار گرفته است، گفت: ممنوعیت طبخ و توزیع غذا و نذورات در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، اطلاع‌رسانی در خصوص نکات بهداشتی و نصب علائم هشداردهنده و احتیاط به جهت پیشگیری در سطح اماکن مذهبی هم از جمله مواردی است كه در دستور كار قرار گرفته است .

زیباترین مسجد ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل است

مدیركل اوقاف فارس همچنین گفت: به جهت جایگاه خاص مسجد تاریخی نصیر الملک و حضور گردشگران مختلف از جمله گردشگران خارجی بازدید از این مسجد نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل است .

وی در ادامه با تبریک فرارسیدن ماه رجب المرجب و گرامیداشت این ایام گفت: ضمن اینکه رعایت نکات بهداشتی و توصیه‌های اطبا و متخصصین و مسئولان امر در زمینه پیشگیری و درمان بسیار ضروری و حائز اهمیت است، از توکل به حضرت ربوبیت و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز نباید غافل شد. امروز جامعه ما بیش از هر چیز به آرامش و بردباری نیاز دارد. به همین جهت از دعا و راز و نیاز با مبعود نباید غافل بود .

موسوی یادآور شد: بر اساس توصیه‌های بسیاری از علما قرائت آیه ۵۱ سوره توبه «قُلْ لَنْ یصِیبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَى اللَّهِ فَلْیتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ؛ بگو جز آنچه خدا براى ما مقرر داشته هرگز به ما نمى ‏رسد او سرپرست ماست و مؤمنان باید تنها بر خدا توكل كنند» در هنگام سختی‌ها و گرفتاری‌ها بسیار سفارش شده است که از عموم مردم می‌خواهیم ضمن حفظ آرامش و رعایت تمام نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشکان با انس با معنویت نیز زمینه گذر از شرایط فعلی جامعه را برای خود هموار کنند .

مدیركل اوقاف فارس اظهار كرد: به تمام اماكن مذهبی استان نیز یكسری موارد ابلاغ شده است از جمله ضدعفونی كردن کف و کلیه سطوح اماکن مذهبی با مواد ضدعفونی‌کننده مانند محلول‌های وایتکس، جمع‌آوری کلیه مهرهای نماز و کتب ادعیه، تهیه بروشور، تراکت و توزیع بین کلیه مساجد، بقاع و اماکن متبرکه و نصب بنر با پیام‌های پیشگیری از بیماری کرونا،‌ نصب علائم هشداردهنده، رعایت نکات بهداشتی و نحوه شست‌وشوی صحیح دست در نقاط مختلف اماکن به ویژه در محل سرویس‌های بهداشتی .

وی گفت: همچنین به تمام اماكن مذهبی استان ابلاغ شده است كه با توجه به وجود حجم گسترده مطالب و اطلاعات نادرست و غیر واقع در فضای مجازی، تأكید می‌شود از انتشار شایعات و مطالب نادرست در خصوص بیماری  covid-19  (کرونا ویروس) در گروه‌ها و کانال‌های اطلاع‌رسانی منتسب به بقاع متبرکه جداً خودداری کنند .