کد خبر : 301861

تاریخ درج خبر : سه شنبه 22 خرداد 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان فارس
• شهردار شیراز بر ضرورت نوآوری در نیات واقفین تاکید کرد
مهندس حیدر اسکندرپور در دیدار خود با مدیر کل اوقاف فارس گفت: نیات واقفین خیراندیش باید متناسب با نیازهای روز جامعه تغییر کند تا بخشی از مشکلات مردم مرتفع گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، شهردار شیراز با تاکید بر این که نوآوری در حوزه نیات واقفین از ضروریات جامعه امروزی است افزود: همه دستگاه های اجرایی و مسئولین باید نسبت به این مقوله حساسیت داشته باشند و زمینه اجرای نیات واقفین را فراهم کنند.
شهردار شیراز تغییر نگرش در حوزه وقف در جامعه را یادآور شد و اظهار داشت: نگرش به وقف باید تغییر کند و نگاه به این حوزه باید توام با حساسیت باشد، چرا که واقفین از مال دارایی می گذرند و وقف جامعه می کنند و در این راستا برای تحقق نیات واقفین همه باید تلاش کنیم تا نگاه توام با حساسیت به حوزه وقف در جامعه گسترش یابد.
اسکند پور به برنامه ریزی در حوزه وقف اشاره کرد و بیان داشت: با برنامه ریزی مدون در این حوزه و تغییر نگرش واقفین می توان به خوبی بخشی از مشکلات اجتماعی را مرتفع کرد.
وی اضافه کرد: در این راستا همکاری مجموعه اوقاف فارس و واقفین خیراندیش می تواند بسیار اثر بخش باشد به نحوی که مشکلات حوزه مسکن و نیازهای جامعه که سالیان گذشته ایجاد شده را حل و فصل کرد.
شهردار شیراز گفت: زندگی مردم بسته به باورهایشان است و در این زمینه رعایت قوانین توسط بزرگان جامعه در سطوح مختلف منجر به اجرای این قوانین از سوی مردم می شود.
وی افزود: در همین راستا باید حقوق موقوفات ، واقفین و نیت افراد خیر به درستی رعایت شود، چرا که مجموعه وقف یک پشتوانه قوی شرعی دارد و باید همه تلاش کنیم که حقوق این موقوفات رعایت شود تا افراد بیشتری برای ثبت وقف های جدید پیش قدم شوند.
اسکند پور با بیان اینکه طی این سالها مجموعه بزرگ درمانی دیگری نظیر بیمارستان نمازی ایجاد نشده است، گفت: بیمارستان نمازی یک مجموعه درمانی موقوفه است که خدمات ارزنده ای به بیماران نیازمند سراسر کشور ارائه می دهد که هنوز پس از این سالها منحصر به فرد است.
وی با بیان اینکه شهرداری شیراز و اوقاف فارس می توانند همگام با هم برای حل مشکلات اجتماعی تلاش کنند، اظهار داشت: با برنامه ریزی این دو دستگاه اجرائی می توان بسیاری از مشکلات اجتماعی ، مشکلات وقفی و حتی مباحث مدرن جامعه را حل و فصل کرد.
کارگروه های مشترک شهرداری و اوقاف فعال شود
مدیر کل اوقاف فارس نیز در این جلسه با اشاره به ماهیت ادارات اوقاف و شهرداری شیراز در خصوص خدمت رسانی به مردم و ارائه خدمات شهری گفت: همکاری و تعامل شهرداری شیراز و اداره کل اوقاف فارس همواره با برگزاری کارگروه های مشترک وجود داشته است که نتایج آن تسهیل در امور ارباب رجوع و عموم مردم بوده است و امروز نیز خواستار فعال شدن کارگروه های مشترک و نشست های تخصصی وقف و امور خیریه در ارتباط با مسائل شهر شیراز هستیم.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه ویژه موقوفات فارس در کشور گفت: استان فارس دارای بیشترین اراضی موقوفه می باشد به نحوی که مدیریت این مجموعه عظیم با 32 اداره و دفتر نمایندگی صورت می پذیرد.
مدیر کل اوقاف فارس افزود: قریب به دو سوم شهر شیراز موقوفه می باشد و این نشان از روحیه نیک اندیشی و خیرخواهی مردم شیراز دارد و واقفان بزرگی چون نمازی، خلیلی، پوستچی و ... شهر شیراز و استان فارس را در بحث سلامت سرآمد استانهای کشور کرده اند.