کد خبر : 301800

تاریخ درج خبر : دوشنبه 21 خرداد 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان فارس
• رییس مرکر نجوم و فلکی آستان مقدس سید علاءالدین حسین(ع): هلال ماه شوال از بعد از ظهر پنجشنبه قابل رؤیت است
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری از اعزام گروه رصدی مرکز نجوم و فلکی آستان مقدس سید علاءالدین حسین(ع) شیراز به ارتفاعات دنا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، محمدرضا اسفندی تعداد اعضاء این گروه اعزامی را 4 نفر اعلام کرد و گفت: گروه رصدی مرکز نجوم و فلکی آستان مقدس سید علاءالدین حسین(ع) ساعت 21 امروز دوشنبه 21 خرداد ماه به ارتفاعات دنا استان کهکیلویه و بویر احمد جهت رویت هلال ماه شوال اعزام می شوند.
وی بیان داشت: این تیم اعزامی کار رصد ماه شوال را با استفاده از 4 دستگاه تلسکوپ پیشرفته انجام می دهد که این دستگاه های تلسکوپ از پیشرفته ترین تجهیزات نجومی کشور محسوب می شود.
رییس مرکز نجوم و فلکی حرم مطهر سید علاءالدین حسین(ع) شیراز سن هلال ماه در لحظه غروب بعد ازظهر روز پنجشنبه مورخ 24 خردادماه را بیش از 19 ساعت اعلام کرد و اظهار داشت: هلال ماه پس از غروب خورشید 40 دقیقه در افق غرب قابل مشاهده است، ضمن آنکه جدایی زاویه ای این هلال بیش از 11 درجه و ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشید 7.5 درجه است.
اسفندی در خصوص وضعیت رویت هلال ماه شوال افزود: پیش بینی می شود هلال ماه شوال در بعد از ظهر پنجشنبه با استفاده از تجهیزات نجومی رؤیت شود، به نحوی که به احتمال زیاد روز جمعه 25 خرداد، اول ماه شوال خواهد بود.
وی افزود: رؤیت هلال ماه شوال با چشم غیر مسلح در صورت مساعد بودن شرایط جوی صرفا در نیمه جنوبی کشور مهیا است.